7. hafta öncesi · Galatasaray – Beşiktaş
Ligin en iyi savunması (Beşiktaş) ile ikinci en iyi hücumu (Galatasaray) 7 Kasım'da karşılaşıyor
İlk 5 maçta Beşiktaş net reytingde ligin başında (+22,0), Galatasaray 5 maçta 5 galibiyetle hücum reytingi 107,8 ile Fenerbahçe Tarfin'in ardından ikinci. Maç 7 Kasım Cumartesi 14:00'te, HT Spor'da.

Hücum
lige göre · sağa doğru daha güçlüSavunma
lige göre · sağa doğru daha az sayı yiyorNet reyting
hücum ve savunma farkının toplamıTempo
lige göre · sağa doğru daha hızlıHücum ve savunma, takımın 100 possession başına sayısının aynı dönemdeki lig ortalamasından farkıdır; savunmada sağ, az sayı yemek demektir. Net reyting ikisinin toplamıdır. Sağdaki değer 2026-2027 kesitidir. Geçen sezonun ilk 5 maçında lig ortalaması, bu maçların oynandığı haftaya kadar tüm maçlarla hesaplanır. Hükmen sonuçlanan maçlar ve play-off hesaba girmez.
Ham sayıları tablo olarak göster
| Takım · dönem | Maç (G-M) | Hücum | Savunma | Net | Tempo | Lig hücum ort. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BJK 2025-2026 ilk 5 maç | 5 (3-2) | 102,5 | 91,4 | +11,2 | 76,5 | 101,3 |
| BJK 2025-2026 tüm sezon | 18 (9-9) | 102,2 | 102,5 | −0,3 | 78,5 | 102,3 |
| BJK 2026-2027 ilk 5 maç | 5 (4-1) | 102,9 | 81,0 | +22,0 | 72,6 | 96,3 |
| GSK 2025-2026 ilk 5 maç | 5 (5-0) | 109,2 | 92,6 | +16,6 | 72,0 | 101,3 |
| GSK 2025-2026 tüm sezon | 18 (15-3) | 108,9 | 89,9 | +19,0 | 73,4 | 102,3 |
| GSK 2026-2027 ilk 5 maç | 5 (5-0) | 107,8 | 94,3 | +13,4 | 74,4 | 96,3 |
Beşiktaş savunmayla, Galatasaray hücumla öne çıkıyor. Beşiktaş BOA ilk 5 maçta 100 hücumda 81,0 sayı yedi; bu ligin en düşük değeri (ikinci Botaş 85,8) ve net reytingi +22,0 ile ligin en yükseği. Galatasaray Çağdaş Faktoring 100 hücumda 107,8 sayı attı, bu Fenerbahçe Tarfin'in (113,6) ardından ikinci en yüksek hücum reytingi; takım 5 maçın 5'ini kazandı.
Lig skoru düştüğü için kıyası lige göre yaptık. Ligin ortalama hücum reytingi geçen sezonun ilk haftalarında 101,3'tü, bu sezon 96,3. Lige göre Beşiktaş'ın savunması +15,3 (geçen sezon ilk 5 maçında +10,0), hücumu +6,6 (+1,2). Galatasaray'ın hücumu +11,4 (+7,9), savunması ise +2,0 (+8,7). Geçen sezonun tamamında Beşiktaş ligin ortalamasındaydı (net −0,3), Galatasaray +19,0 ile ligin üstündeydi.
Oyun biçimleri de ayrışıyor. Beşiktaş'a karşı rakipler sahadan yüzde 35,2 isabet bulabildi (lig yüzde 42,0, Galatasaray'a karşı yüzde 42,4) ama Beşiktaş maç başı 19,0 top kaybı yapıyor (lig 15,3; Galatasaray 12,8). Galatasaray maç başı 15,0 hızlı hücum sayısı buluyor (lig 12,1; Beşiktaş 8,8).
İki takımın son 5 karşılaşmasında Galatasaray 3, Beşiktaş 2 galibiyet aldı; geçen sezon iki maçı da Galatasaray kazandı (75-67 ve 84-73). 2015-16'dan bu yana kayıtlı 22 lig maçında Galatasaray 13, Beşiktaş 9 kez kazandı.
Sınırlar: İki takım da yalnızca 5 lig maçı oynadı ve rakip programları farklı; ortak rakip yalnızca Melikgazi Kayseri Basketbol (Beşiktaş evinde 65-56, Galatasaray deplasmanda 85-65 kazandı). Beşiktaş 2., Galatasaray 1. haftada maç yapmadı. Hükmen sonuçlar ve play-off hesaba girmiyor. Veri farkların nedenini (kadro, koç tercihi, rakip) göstermiyor, bu yüzden yorumlamadık.
İzlenecek nokta: Beşiktaş'ın maç başı 19,0 top kaybı ile Galatasaray'ın 15,0 hızlı hücum sayısı cumartesi nasıl bir araya gelecek, Beşiktaş'a karşı yüzde 35,2'lik rakip isabeti Galatasaray'ın lige göre +11,4'lük hücumu karşısında sürecek mi?
Fatih Dilber · Editör
Sayısal veriler TBF kaynaklı veritabanından hesaplanır; metin yapay zekâ desteğiyle taslak olarak yazılır, yayından önce editör tarafından verilerle karşılaştırılıp onaylanır. Yayın ilkeleri