WbInsight
← Veri Akışı

7. hafta sonrası · Takım verimliliği

Puan tablosunda Galatasaray, verimlilikte Fenerbahçe önde: net reyting +19,9'a +15,8

İlk 7 haftada Galatasaray Çağdaş Faktoring 6 maçın 6'sını, Fenerbahçe Tarfin 5'ini kazandı. Ama 100 hücumda rakibinden Fenerbahçe 19,9, Galatasaray 15,8 sayı fazla atıyor. Fark galibiyetlerin genişliğinden geliyor.

7. hafta sonrası · Takım verimliliği
2026-2027 · 7. haftaya kadar · 11 takım
809010011090100110güçlü hücum + güçlü savunmazayıf hücum + zayıf savunmaBotaş: hücum 99,9, savunma 90,6, net +9,3, tempo 74,2 · 7 maçEmlak Konut: hücum 100,0, savunma 101,2, net −1,2, tempo 72,2 · 6 maçBeşiktaş BOA: hücum 100,3, savunma 86,6, net +13,7, tempo 72,4 · 6 maçMelikgazi Kayseri Basketbol: hücum 85,1, savunma 93,6, net −8,6, tempo 75,7 · 7 maçGalatasaray Çağdaş Faktoring: hücum 108,9, savunma 93,1, net +15,8, tempo 73,9 · 6 maçİstanbul Gençlik Spor: hücum 87,8, savunma 98,4, net −10,6, tempo 76,3 · 6 maçTurgutlu Belediyespor: hücum 78,0, savunma 111,1, net −33,1, tempo 74,1 · 6 maçFenerbahçe Tarfin: hücum 114,7, savunma 94,7, net +19,9, tempo 73,9 · 6 maçNesibe Aydın: hücum 98,3, savunma 96,5, net +1,8, tempo 76,1 · 7 maçÇimsa ÇBK Mersin: hücum 99,5, savunma 95,9, net +3,6, tempo 73,2 · 6 maçOGM Ormanspor: hücum 95,9, savunma 105,2, net −9,2, tempo 73,5 · 7 maçBTŞEksBJKMKBGSKİstanbul Gençlik SpoTurgutlu Belediye KüFBNaoÇBKOGMHücum reytingi (100 possession başına sayı) →← Savunma reytingi (düşük = iyi)
Yavaş tempoHızlı tempo

Noktalı çizgiler lig ortalamasıdır. Tempo, takım-maç başına tahmini possession sayısıdır; nokta rengi tempoyu gösterir. Üzerine gelince ayrıntı görünür.

Net reyting (100 hücumda atılan ile yenilen sayı farkı) sıralamasının ilk iki sırası puan tablosundan farklı: Fenerbahçe Tarfin +19,9, Galatasaray Çağdaş Faktoring +15,8, Beşiktaş BOA +13,7. Bu üçlü, dördüncü Botaş'ın (+9,3) belirgin biçimde önünde; ligin kalan yedi takımı +3,6 ile −33,1 arasında.

Fark galibiyetlerin genişliğinden geliyor. Galatasaray'ın altı galibiyetinden üçü tek haneli: İstanbul Gençlik Spor'a karşı 84-83, Emlak Konut'a karşı 73-67, Nesibe Aydın'a karşı 77-71. Fenerbahçe'nin beş galibiyetinin en yakını 9 sayı (Emlak Konut, 87-78), diğer dördü 19 sayı ve üstü. Maç başı sayı farkı Fenerbahçe'de 16,7, Galatasaray'da 13,0. Fenerbahçe'nin tek yenilgisi 4. haftada Beşiktaş'a karşı (81-69).

Üstünlük hücumdan. Fenerbahçe 100 hücumda 114,7 sayı atıyor; bu lig ortalamasının (97,1) 17,6 üstünde. Geçen sezonun aynı noktasında, 5 maçta 5 galibiyetle, bu fark 16,0'dı (117,9'a 101,9). Savunmada sıra tersine: Galatasaray 100 hücumda 93,1 sayı yiyor, Fenerbahçe 94,7. Ligin en iyi savunması Beşiktaş'ta (86,6).

Program farkı sıralamayı değiştirmiyor. Fenerbahçe ligin en düşük net reytingli takımı Turgutlu Belediyespor ile oynadı (84-57), Galatasaray henüz oynamadı. Bu maç çıkarılınca Fenerbahçe'nin net reytingi +16,7'ye iniyor, yine Galatasaray'ın önünde.

Üçlü arasında döngü var. Beşiktaş Fenerbahçe'yi 81-69, Galatasaray Beşiktaş'ı 83-61 yendi; Fenerbahçe ile Galatasaray henüz karşılaşmadı. Beşiktaş 5 maç sonunda +22,0 ile ligin başındaydı, Galatasaray yenilgisiyle +13,7'ye indi. Bu örneklemde tek bir maç tabloyu bu kadar oynatabiliyor.

Sınırlar: Üç takım da 6 maç oynadı (Fenerbahçe 6., Galatasaray 1., Beşiktaş 2. haftada maç yapmadı) ve rakip programları farklı. Hücum sayısı box score'dan tahmin ediliyor; hükmen sonuçlanan maçlar ve play-off hesaba girmiyor. Veri farkların nedenini (kadro, koç tercihi) göstermiyor, bu yüzden yorumlamadık.

İzlenecek nokta: Galatasaray 21 Kasım'da (8. hafta) Turgutlu Belediyespor ile, 28 Kasım'da (9. hafta) Fenerbahçe Tarfin ile oynayacak. 9. haftanın sonunda iki takım da Turgutlu ile oynamış ve birbiriyle karşılaşmış olacak; net reyting farkı o zaman hâlâ 4 puanın üstünde mi?

Fatih Dilber · Editör

Sayısal veriler TBF kaynaklı veritabanından hesaplanır; metin yapay zekâ desteğiyle taslak olarak yazılır, yayından önce editör tarafından verilerle karşılaştırılıp onaylanır. Yayın ilkeleri